Otthoni virágszárítás lépésről-lépésre
A virágok a természet legcsodálatosabb ékszerei. A színpompás, változatos méretű és alakú virágok azonban nem örök életűek, pár nap vagy hét után sajnos elhervadnak. Ha mégis tartósan szeretnél gyönyörködni legszebb virágaidban, mutatunk pár tippet a virágszárításhoz!
Biztosan volt már olyan emlékezetes csokor vagy egy igazán különleges virág, amiben szerettél volna hosszabban gyönyörködni, de hatékony technika nélkül a virág elhervadt, a szirmok összezsugorodtak és elszíneződtek. Nem őrizte meg igazi pompáját. Most összegyűjtöttük neked a legfontosabb tippeket és tudnivalókat a tökéletes virágszárítási technikához, hogy ne járj így legközelebb!
Mikor érdemes a virágot leszedni?
Ha kerted csodáját szeretnéd virágszárítással időtállóvá tenni, akkor bizony rengeteget számít, hogy mikor gyűjtöd be.
Száraz időt válassz! A virág akkor őrzi meg legjobban a színét és alakját, ha viszonylag száraz időszakban sikerül leszedned a kiszemelt példányt. Ha 1-2 napon belül volt eső, akkor a virág is vizesebb, így a szárítás során arányaiban sokkal többet veszít a tömegéből. A nagyon kora reggeli virágszedéstől is óva intenénk, mert a hajnali párás időben ugyanúgy kicsit magasabb a nedvességtartalma.
A legideálisabb, ha egy szép napsütéses, esőmentes napot választasz, és kora délután szüreteled le gyönyörű virágaidat.
A virág típusától függően arra is érdemes odafigyelni, hogy mielőbb megkezd a szárítást a leszedést követően. Különösen fontos ez vékonyabb szirmú virágoknál, mint amilyen például a pipacs, a százszorszép vagy az ibolya.
Ha egy csokrot szeretnél megőrizni, akkor sokat segít a végeredményen, ha hidegben tárolod mindaddig, amíg meg nem kezded a szárítást például szilikagéllel.
Milyen virágszárítási módszerek közül választhatsz?
Fontos már a legelején meghatározni, hogy milyen formában szeretnél a későbbiekben gyönyörködni virágaidban, hiszen egészen más tulajdonságokkal bír egy préselt, vagy szilikagélben szárított virág.
Préselés
Gyerekként a legtöbben könyvekbe rejtettük leszedett virág kincseinket, és pár hét alatt a méretes könyvkupac súlya alatt elkészültek préselt műveink. Ez is egy teljesen működőképes megoldás, de valamennyivel szebb eredményt kapunk, ha speciális virágprést használunk. Ennek a szerkezetnek a különlegessége, hogy négy pontján egyformán nagy erővel nyomja össze a rétegeket. A préseléskor használandó itatós papírok beszívják és magukban tartják a nedvességet, ezáltal a préselés valamivel gyorsabban és hatékonyabban történik. Fontos, hogy préseléskor fehérítetlen papírt használjunk és kerüljük a nyomtatott papírokat is, mert elszínezhetik a szirmokat.
A préselés 2-4 hétig tart, mely függ például a virág nagyságától és a páratartalomtól is. A préselt csodákat képkeretbe tehetjük, de epoxi gyantába öntve izgalmas könyvjelzőket, tálakat vagy akár ékszereket is készíthetünk belőlük.
Szilikagélben szárítás
Többféle anyag is alkalmas lehet a virágszárításra, sokan használnak búzadarát, sót vagy homokot erre a célra. Bár ezekkel is száríthatunk, a végeredmény mégis nagyságrendekkel szebb lesz, ha kifejezetten erre a célra készült szilikagélt használunk. A virágszárításhoz való szilikagél egészen apró és gömbölyített szemcséjű, így a vékonyabb, érzékenyebb szirmokat sem sérti fel. Mivel a szilikagél rendkívül hatékonyan szívja magába a nedvességet, ezért 3-5 nap alatt tökéletesen szárazzá varázsolja a nagyobb virágokat is.
Használata rendkívül egyszerű. Az egyetlen dolog, amire feltétlenül figyelj oda, hogy a virágot teljes egészében fedd be a szilikagéllel. Ha csak a tetejére fekteted a növényt és elmulasztod minden irányból körbeölelni vele, nem fogja megőrizni az alakját, és igazán csalódott leszel, amikor a szép virágod csúnyán összezsugorodik és elszíneződik tőle.
Hogyan tárold a szárított virágaidat?
A megszárított virágokat érdemes vékony szilikagél rétegen tárolni felhasználásig, így nem fog visszanedvesedni a levegő páratartalmától. Ez különösen fontos, ha epoxi gyantába tervezed elhelyezni dekorációként őket. Felhasználás előtt puha ecsettel söpörd le a virágra tapadt szilikagélt.
Használj műanyag fedeles dobozokat a tároláshoz, így virágaidat a portól és a párától is megóvod. Feliratozással könnyen eligazodhatsz gyűjteményedben. Érdemes egy sötétebb helyiségben vagy szekrényben tárolni őket, mert kifakulhatnak a napfénytől.
A szárított virágokat egy vékony lakkréteggel még tartósabbá teheted. Használhatsz sima hajlakkot is erre a célra.
+1 Tipp pitypang szárításhoz
A pitypang az egyik legnépszerűbb szárított virág, ami igazán különleges műgyantába zárva. Szedése és szárítása viszont okoz némi fejtörést. A már kinyílt pitypangot szinte lehetetlen biztonsággal bevinni a házba, így sokkal célravezetőbb, ha akkor szeded le, amikor éppen a kinyílás előtt áll, így nem kockáztatod, hogy a kis szirmokat a szél elfújja. Ne aggódj, utólag is szépen ki fog nyílni. A szárába csúsztass egy hurkapálcát egészen a fej részig, majd szúrd a pálcákba egy vastagabb hungarocell lapba és tedd széltől óvott helyre. Érdemes esetleg egy nagyobb kartondobozt használni erre a célra. Utólag (ha már kipattantak a szirmai) a pitypangot is bevonhatod egy vékony lakkréteggel.